ball3d.pl

Oficjalne Polskie Centrum Ball 3D

Ekstraklasa, Puchar Polski, Reprezentacja

Polub naszą stronę na Facebooku
Ball 3D

Ball 3D

Czym tak naprawdę jest Ball 3D

Ball 3D to gra przeglądarkowa, co oznacza, że nie trzeba nic ściągać na komputer. Wystarczy wejść na stronę www.ball3d.com i już można grać. Cel gry jest dość prosty: jesteś krążkiem, jednym z kilku na boisku, i musisz wkopać piłkę (która jest 3 razy większa od ciebie) do bramki o przeciwnym kolorze. Ale zaraz, zaraz, jak to? Nie za szybko? Zacznijmy więc od początku.

Jak w to się gra?

Ball-3D-a
Jak już wspomniałem gra się krążkiem. Nie jest to idealny walec, górna powierzchnia jest lekko zaokrąglona, przez co piłka z niego zjeżdża. Kamera jest umieszczona za „plecami”, więc widać tylko to, co jest „przed oczami”, plus trochę dookoła. Ruszając myszką zmienia się kierunek patrzenia oraz „biegu”. Poruszać zawodnikiem można strzałkami lub standardowymi klawiszami z FPS-ów: AWSD. Ponadto można skakać spacją lub prawym przyciskiem myszy (ja preferuję to ostatnie). A żeby nie robiło się nudno, piłkę można też kopać, do wyboru: Shiftem, Controlem lub lewym przyciskiem myszy. Piłka zawsze leci w kierunku styku z krążkiem. Przy czym piłka jest większa, więc każde kopnięcie stojąc na ziemi powoduje uderzenie wysoko w powietrze. Żeby uderzyć po ziemi (lub trochę nad ziemią), trzeba przed uderzeniem wyskoczyć.
Ball-3D-b
Piłkę można też podkręcać, w ustawieniach wybiera się, czy ma to odbywać się myszką, czy klawiszami QE. Wykonuje się to w czasie nabierania siły kopnięcia. W trakcie meczu admin może spauzować grę, wciskając klawisz P, ale nie należy tego nadużywać, tym bardziej w meczach o stawkę.

Co sama gra nam oferuje?

Nie ma sztucznej inteligencji, nie grasz z komputerem, a zawsze z żywym człowiekiem, siedzącym po drugiej stronie kabla. To daje przewagę nad wszystkimi FIFA-mi i PES-ami (o ile nie grasz online). Po wejściu na stronę główną masz do wyboru wiele pokojów.
Ball-3D-c
Żeby zminimalizować ping i móc rozmawiać w rodzimym języku, sugeruję wybierać pokoje z polską flagą. Po wejściu do pokoju trzeba poczekać, aż gospodarz wstawi cię na boisko. Czasami zdarza się to od razu, czasami trzeba poczekać do końca obecnego meczu, a czasami zostaniesz wykopany z pokoju. Niestety to się zdarza i trzeba się nie zrażać, tylko wchodzić do kolejnego. Niektóre pokoje są dostępne na hasło, więc bez jego znajomości nie da się do nich wejść. Gospodarz ma kolor ciemnożółty, gracze z uprawnieniami admina mają kolor jasnożółty. Odkąd można zmienić kolor nicka, nicki hosta i adminów stale migają (ale tylko na liście w lobby, w grze już nie) między powyższymi a ustawionymi przez nich samych.

Jest jeszcze inna możliwość, można samemu założyć pokój, jednak żeby inni nie odczuwali lagów, należy mieć przyzwoitą jakość internetu. Wybierasz wtedy nazwę, opcjonalnie hasło i maksymalną liczbę graczy. Dobrze jest ustawiać o 2 więcej niż planowana ilość graczy na boisku (o ile łącze wytrzyma), wtedy w przypadku gdy ktoś nagle wyjdzie, będzie można szybko dodać kogoś z ławki. Po wejściu do pokoju lub stworzeniu własnego, administratorzy (czyli gospodarz plus ew. wybrane przez niego osoby) mogą wybrać jedną z 11 piłek (w tym dwie specjalne), jeden z wielu stadionów: mały (dobry do 1v1), klasyczny (2v2 oraz 3v3), duży (4v4 oraz 5v5), ogromny (większa ilość graczy), z normalnymi bramkami lub pomniejszonymi (gdzie każdy strzał musi iść po ziemi, żeby miał szansę wpaść), w dzień lub w nocy, na trawie, w hali lub na Marsie. Do tego są boiska specjalne: z portalami (przez które można przechodzić lub przekopać piłkę na przeciwległą stronę boiska), pong (gdzie można poruszać się tylko po własnej połowie), z okrągłymi bramkami oraz siatkówka. Na koniec trzeba wybrać limit czasu i/lub bramek, wstawić zawodników do drużyn i można grać.

W trakcie gry lub siedząc na ławce można rozmawiać na czacie. Na boisku należy wcisnąć Enter, w menu (które włączamy za pomocą Escape lub Tab) wystarczy mieć migający kursor w polu wiadomości. Żeby napisać tylko do swojej drużyny (czy to Red, czy to Blue, czy Spectators), trzeba wcisnąć Backspace lub rozpocząć pisanie wiadomości od polecenia „/t”. Ruszanie się już omówiłem, teraz trochę o uderzeniach. Wciśnięcie strzału nie powoduje natychmiastowego kopnięcia, a jedynie ładowanie paska siły. Dopiero po puszczeniu przycisku, jeśli piłka znajduje się przy krążku, zostaje ona uderzona. Jednym z podstawowych zagrań, które trzeba się nauczyć, jest kopnięcie po ziemi, czy to w celu podania, czy do strzału. Jak już pisałem, do tego należy przed zwolnieniem przycisku lekko podskoczyć. Drugą ważną umiejętnością jest gra od bandy. Dobrze sobie poćwiczyć uderzenia na pustym boisku, żeby nauczyć się, jak piłka reaguje na różne rodzaje odbić.

Po każdym meczu dostępne są szczegółówe statystyki.
Ball-3D-d
Każde zagranie jest punktowane dodatnio lub ujemnie. Na koniec wszystkie punkty są sumowane i na ich podstawie wybierany jest zawodnik meczu. Wszystko można obejrzeć w oknie, które pojawia się po końcowym gwizdku: bramki, asysty, posiadanie piłki, celne podania, przejęcia i straty, przebiegnięty dystans i oczywiście punktowy wynik. Statystyki można oglądać zespołowo, ale i każdego zawodnika występującego w meczu osobno. Ponadto można je skopiować do schowka systemowego i np. zapisać w pliku tekstowym.

Ball 3D jest grą zespołową. Początkującego bramkarza możesz zaskoczyć z dystansu, ale trochę lepszy obroni większość strzałów. Podobnie ciężko jest minąć rywala w sytuacji jeden na jednego. Dlatego należy jak najwięcej podawać, tak jak w prawdziwej piłce nożnej. Z tego powodu jedną z najważniejszych umiejętności w grze jest umiejętność celnego podawania: z odpowiednią siłą i w odpowiednim kierunku. Niestety do tej pory mało który gracz potrafi to wykonać z dużą regularnością.

Gra jest ciągle rozwijana, autor – Maniek – co jakiś czas dodaje coś nowego, a obecnie pracuje nad tymi rzeczami:

 • opcjonalna rejestracja,
 • statystyki z wszystkich meczów dostępne online,
 • osiągnięcia (np. medal za 5 bramek w meczu),
 • artykuły sklepowe (lepszy wygląd krążka, cieszynki po golu),
 • konto PRO (pełny ekran, numer na koszulce, ikona PRO),
 • nowe stadiony,
 • poprawiona lista serwerów (możliwość sprawdzenia, kto jest na serwerze, przed połączeniem, a także znalezienia innego gracza).

Jak zrobić kolorowy nick?

Kolorowe teksty działają zarówno w nazwie nicka, jak i na czacie gry. Żeby napisać kolorem, trzeba przed tekstem dać daszek ^ oraz numer koloru:

 • 0 – biały
 • 1 – czerwony
 • 2 – zielony
 • 3 – niebieski
 • 4 – żółty
 • 5 – różowy
 • 6 – turkusowy
 • 7 – pomarańczowy
 • 8 – szary
 • 9 – jasny niebieski

Przykładowo: ^1F^2a^3j^4n^5y^6N^7i^8c^9k da w rezultacie: FajnyNick.

Jak zrobić koszulki?

Koszulki trzeba zrobić samemu, w dowolnym programie graficznym. Muszą być dwie, a pliki mają mieć format PNG i być w rozmiarach 128×128 pikseli. Następnie trzeba wejść na stronę edycji koszulek. Jeśli nie ma się konta, to trzeba założyć. W kolejnym kroku należy uploadować stroje, wybrać kolory boczne krążków oraz nazwę drużyny i można kliknąć Submit. Koszulki są następnie sprawdzone przez autora gry i przyjęte lub odrzucone. I teraz ważna rzecz, ponieważ 80% koszulek jest odrzucanych. Dzieje się to najczęściej z któregoś z następujących powodów:

 • został użyty prawdziwy herb klubu lub inne logo (firmy, gry czy czegokolwiek innego), do którego ktoś ma prawa majątkowe;
 • obrazki na obu koszulkach są zbyt podobne do siebie (muszą się zasadniczo różnić przynajmniej kolorem);
 • kolory obu koszulek (lub kolory boczne) są podobne do siebie (muszą być różne, żeby zawsze dało się odróżnić od rywali);
 • kolor koszulki różni się od koloru bocznego (kolor boczny ma być najbardziej zbliżony do koloru obrazka);
 • zostało użyte nazwisko piłkarza, zdjęcie twarzy lub zwierzęcia, postać z bajki, filmu lub gry.

Jeśli zestaw nie spełnia wszystkich powyższych zasad, na pewno zostanie odrzucony. Ponowna aplikacja odrzuconego zestawu nie zwiększa szansy na przyjęcie, daje tylko zbędną robotę Mańkowi.

Jak nagrać film?

Wiele osób pyta, jak nagrać swoje kompilacje. Dlatego napiszę tutaj, jak ja to robię. Używam dwóch programów: Fraps i Camtasia Studio. Najpierw włączam ten pierwszy. Następnie otwieram po kolei zapisane replaye. Pierwsze nagranie zawsze robię z oczu strzelca (czasem asystującego, zależnie też jak lepiej widać), a drugie z takiej kamery, żeby dobrze było ukazane to, co w akcji jest kluczowe – strzał, podkręcenie, ustawienie rywali itd. Nie przejmuję się, jeśli nagrało się za długo, ponieważ wszystko można wyciąć. Pliki zajmują bardzo dużo, więc trzeba mieć pojemny dysk. Ponadto wskazany jest szybki komputer, żeby nie zacinało przy zapisywaniu. Posiadacze karty graficznej nVidii powinni zmienić jedno ustawienie: Panel sterowania nVidia (w Panelu sterowania, prawym przyciskiem myszy na pulpicie lub na ikonie w zasobniku) -> Wideo -> Wyreguluj ustawienia kolorów obrazu wideo -> 2. Jak dokonywać regulacji kolorów -> Z ustawieniami nVidia -> Zaawansowany -> Zakres tonalny -> i tutaj zmienić na Pełny (0-255). Ta opcja autentycznie wpływa na wygląd kolorów nagrywanych filmików, nie są one przytłumione. Kiedy już mam zgranych przynajmniej 8 filmików, to uruchamiam Camtasię. Mam już zapisany szablon na start, gdzie mam plansze ze swoimi tekstami. Wideo ma ustawiony rozmiar 1172×720 pikseli. Przenoszę wszystkie pliki do Bin, a następnie na Track 1. Nagrane filmy mają mniejszą rozdzielczość, dlatego od razu rozciągam je na ekranie w prawym górnym rogu do rozmiarów wideo. Następną godzinę spędzam na ucinaniu wszystkich plików po kolei do pożądanej długości oraz zmienianiu tekstów ze strzelcami. Kiedy już mam zadowalający film, trzeba go zapisać. Youtube bardzo psuje jakość wrzucanych plików, dlatego niestety trzeba ustawić zapisywanie w jakości dużo ponad przeciętnej. Konkretne ustawienia w Camtasii to:

 • File format: MP4 – Flash/HTML5 PLayer;
 • Size: use editing dimensions;
 • Video settings:
  • Frame rate: Automatic;
  • Keyfram every: 5 seconds;
  • H.264 profile: Baseline;
  • H.264 level: Auto;
  • Encoding mode: Bitrate (10000);
 • Audio bitrate: 56 kbps.

Dla 4-minutowego filmiku wychodzi mi ok. 300 MB, a po uploadzie i konwersji, na Youtube zostaje jedynie 20 MB. Ale tylko w ten sposób jakość oglądanego wideo jest ładna, ponieważ jeśli zapisze się do 20 MB pliku, to Youtube zrobi z tego 3 MB i nie będzie się dało oglądać.

Podsumowanie

Ball 3D wciąga, i to bardzo. Może cię pochłonąć na długie godziny. Nie jest też grą łatwą, trzeba wiele tygodni treningów, żeby grać jako tako (w porównaniu do obecnego poziomu najlepszych zawodników). Ale jak już się osiągnie pewien poziom i zacznie brylować na boisku, to uczucie jest nie do opisania. Kilka ładnych bramek rekompensuje wszelkie początkowe niepowodzenia. Gorąco polecam, ponieważ im więcej ludzi będzie w to grało, tym więcej frajdy będzie dla każdego grającego.

110 komentarzy

 1. Przemo napisał(a):

  Maniek daj Mi ostatnia szanse na ballu bo dostalem bana

 2. Przemo napisał(a):

  A to była pomyłka 😀 sorrki 😀 Pozdrawiam!!!

 3. Przemo napisał(a):

  Moge sobie zrobic koszulke Legii Warszawa?

 4. Przemo napisał(a):

  Siemka jak mozna zapisac klub do ligi?

 5. Przemo napisał(a):

  Nie umiem zapisać sie do tej ligi. 🙁 daj jakas podpowiedz?

 6. Look napisał(a):

  Witam,mam pewien problem otóż kiedy zrobię pokój nikt nie może do niego wejść pozostaje pytanie dlaczego ? Bardzo proszę o odpowiedzi 🙂

 7. Przemo napisał(a):

  Internet mi szybko chodzi a na ballu na moim roomie wszyscy maja lagi . PROSZE O ODPOWIEDZ! 🙂

 8. |JS| Barti napisał(a):

  ej doda ktos nasz klub do ekstraklasy :bardzo dobrze gramy wygralismy z np 9 6 klub nazywa sie |JS| prosze!!!!! dodajcie\

 9. Mister napisał(a):

  szukam klubu można ostać propozycje
  🙂

 10. Przemo napisał(a):

  Jak moge wysłać Replay z meczu na Gmail?

 11. generator napisał(a):

  maniek mam pomysł jak byś dodał do bala small,classic,huge real football i np. wojny krążków dzięki i pozdro

 12. Miya/Szynsik napisał(a):

  Przemo twoje pytania wszystkiesą na forum, więc tam szukaj odpowiedzi, męczysz Łukaszka :P.

 13. Dakles napisał(a):

  Mam pytanie dlaczego nie wyświetlają mi sie żadne pokoje ?

 14. ﮓﺟ|Ƹđɀισ|ﮓﺟ|^ napisał(a):

  Jak Dodac klub do Ekstraklasy? odpowiedzi prosze pisac na email Pawelgluza@op.pl dziękuje

 15. FacYou™ napisał(a):

  Fajnie by było gdybyś dodał piłkę z napisem „CR7”

 16. Ball 3d napisał(a):

  „Drodzy gracze ball 3d najpopralniejszym serwerem jest ,,Serwer dla was Mango”

 17. rico napisał(a):

  czemu nikt nie moze wejsc na mojego roma ?? 🙁

 18. Rogal napisał(a):

  pozdrawam MejTa i Manika , tedeusza,limaka, i wszystkich 😀

 19. FC Szynka napisał(a):

  mam pytanie jak dostać się do jakiegoś dobrego klubu z ogarnientymi ludzmi??

 20. FC Szynka napisał(a):

  a może ktoś podpowie jak zrobić fajne litery w nicku w ball3d oczywiście

 21. ICER napisał(a):

  Do żadnego klubu nie mogę się dostać. Mimo że się staram proszę pomóżcie.

 22. LasLasa napisał(a):

  zbanuj intela bo wpzsystkim podaje kod do N !!!!!

 23. WiktoR napisał(a):

  jestem ⁞•⁞KüRüW²¹⁞•⁞ tak sie nazywam w ballu 😉 i Pozdrawiam gracy ball3d 😉 O_O

 24. C,Ronaldo7 napisał(a):

  Kiedy dodasz to :
  opcjonalna rejestracja,
  statystyki z wszystkich meczów dostępne online,
  osiągnięcia (np. medal za 5 bramek w meczu),
  artykuły sklepowe (lepszy wygląd krążka, cieszynki po golu),
  konto PRO (pełny ekran, numer na koszulce, ikona PRO),
  nowe stadiony,
  poprawiona lista serwerów (możliwość sprawdzenia, kto jest na serwerze, przed połączeniem, a także znalezienia innego gracza).

  • Woo-Cash napisał(a):

   Autor gry akurat tutaj się nie wypowiada, prędzej znajdziesz go na facebooku gry, ale ja mogę odpowiedzieć. Rejestracja i konta będą lada tydzień, a zaraz po tym Maniek będzie pracować nad kolejnymi rzeczami, ale wtedy będzie już z górki.

 25. lewandowski napisał(a):

  Ej Robie zapisy do Ligi Holenderskiej nazwa serva:Zapisy do Ligi Holenderskiej 4v4 Zapraszam!!!:D

 26. lewandowski napisał(a):

  Jutro mecz o 12:30 do 13:00 Fala vs oc Zapraszam Serdecznie Na Zapisy jeszcze dziś są jeszcze jutro ale pojutrze już nie ma Więc się pospieście zapraszam!! Organizator Turnieju (Ligi Holenderskiej) Mejtus11 zapraszam jeszcze raz!!!

 27. Cins napisał(a):

  Mejt us11 😀

 28. Kostek²¹ napisał(a):

  Kto chce do BP mamy lige lige ~M~ poszkuujemy orbrincow i pomonikow:D

 29. mati napisał(a):

  jak zainstalowac wtyczkę unity web player ja instaluje to mi nie dziala pomurzcie pls

 30. matrix napisał(a):

  Szukam kogoś do pomocy bo chwile ball3d mi się ładuje i po chwili wyskakuje Error details lub Error launching Unity Player. Pomużcie mi Proszę was najlepiej jak na szybciej. Czekam na najszybszą odp. ;(

  .:OK:. Matrix

 31. Skyleth napisał(a):

  jak zmienic nazwe?

 32. seidi napisał(a):

  jak zrobić klub w ballu maniek

 33. |MRM|ronnaldomaciek7 napisał(a):

  ja mam jedno pytanie jak zajerejestrować się w 1 lidze bo chcę mój klub żeby grał w 1 lidze ? błagam odpowiedz

 34. See-Roon napisał(a):

  ball3d jest super nawet nwm jak to napiszać 😉

 35. nolife napisał(a):

  Kto chce do mojego nowego klubu
  .N#
  Szukam zawodników

 36. PIOTREk napisał(a):

  Eh, chciałem od zawsze spróbować swoich sił w tej grze jednak nie widze roomów, czym to może być spowodowane? wie ktoś? proszę o kontakt gg:48724670

 37. Rasowy napisał(a):

  Teraz można dopisać kolejne kolory 😀

 38. TIVX napisał(a):

  mam pytanie nie moge przy założeniu kąta zrobić kolorowego nicku i odstępu pomiędzy nazwą klubu a nickiem prosze o pomoc. Z góry dzięki 🙂

  • Woo-Cash napisał(a):

   Przy założeniu konta nie można używać odstępów. Z odstępami możesz grać jako gość. Tagu też nie wpisuj, zostanie dodany automatycznie przy dołączeniu do klubu. Natomiast kolorki możesz ustawić już po rejestracji i dowolnie jest zmieniać.

 39. ds napisał(a):

  jak zrobic team jak sie jest zalagowanym w grze i jak sie wejdzie w user panel i create/edit team

 40. ★¢нιℓℓσυт★ napisał(a):

  ej nick mi ukradli… !!! ja jestem ★¢нιℓℓσυт★ a oni se ***** wzieli chillout i niemoge teraz. prosze o pomoc..

 41. KacperPL napisał(a):

  Chilout . Też widzałem taką podrubę ( i to twoją. )
  Na servie , że ,,Chilout szuka klubu i robi koszulki”
  Więc potwierdzam ..

 42. ★¢нιℓℓσυт★ napisał(a):

  no własnie jakiś słabiak pewnie player czy coś takiego.. ale ja orginał .. pomocy!!

 43. KacperPL napisał(a):

  Więc
  powiedz to mańkowi i bedzie spokój 😉
  Maniek jak sie zdenerwuje to zbanuje ;#

 44. CHILL napisał(a):

  Ej czy mozna zrobić ligę na CLASSIC LB piłka: LOW BALL?

 45. .mP#haskis napisał(a):

  Współczuje chilloutowi ( nie podróbie ) podrabiają cie chillout

 46. .mP#haskis napisał(a):

  CHILL nie wiem czy możesz 🙂

 47. Prubuje nagrać filmik napisał(a):

  Ja chce nagrać kompilacje! wiem czytałem mam programy itp.:)

 48. Mleczak napisał(a):

  Szkoda Ze Jestem trochę slaby Ale Może bede Dobry zawodnikiem :/

 49. =PC=rosol napisał(a):

  Maniek zrób kiedyś room mam parę pomysłów w sprawie balla może się przydam 🙂

 50. mahee napisał(a):

  chciałbym zgłosić iż jest podróba Zety 😉

 51. radeknowak napisał(a):

  fajne?

 52. Victor napisał(a):

  nie mogę zrobić koszulki nie używam zdjęcia piłkarza itp. tylko skrót mojego klubu pomużcie

 53. MouT napisał(a):

  Moje Mażenie to sie dostać do dobrego klubu ale mi sie nie uda bo kto czyta forum i tyle chciałem powiedzieć i pozdrawiam graczy ball3d

 54. ninho napisał(a):

  Jak zapisać się do ligi?

 55. GraczeK napisał(a):

  witam
  mam problem.Otóż jak dzisiaj włączyłem balla przez 10-20 min wszystko było normalanie ale włączyłem forum i zminimalizował mi się ball.Pls o odpowiedź z góry dzieki

 56. xOsKx napisał(a):

  Witam!
  Hymmm… Co by tu powiedzieć? Aha! mam pytanie czemu jak robię klepom Ei Q to mi krążek staje?!?!?
  Proszę o pomoc Pozdrawiam z góry następujące kluby: {JBU} {SAD}.Th# HAV -HG-. Dowidzenia D:
  A jeszcze Wesołych Świąt wam życzę 😀

 57. Maniek napisał(a):

  Witam!
  Życzę udanych Świąt!

 58. White napisał(a):

  Myśle ze mieliscie udane prezenty zycze wam zeby scie sie rozwijali w ballu i ta gra razem z wami Twurca koszulek pisac na skype dawid.jowentus

 59. Oliwia napisał(a):

  Witam wszystkich i życze wesołych i szczęśliwyego nowego roku !

 60. Zbychu napisał(a):

  Szczęśliwego nowego roku. Pozdro

 61. Zbychu napisał(a):

  a jak się robi koszulki bo nie mogę zrobić

 62. Zbychu napisał(a):

  Proszę mam klub ale nie wiem jak go dodać do ligi. Proszę o odpowiedz 🙂

 63. Messi123 napisał(a):

  Witam!
  Mam pytanie czemu nie mogę wejść na większość Romm’ów?
  Czekam na odp!

 64. AjgorBale napisał(a):

  Proszę polećcie mi jakiś dobry klub na start i jakiś porządny nick bo z tym nic nie zdziałam
  ps.
  pozdrawiam

 65. KciuQ napisał(a):

  Dlaczego wszyscy z ,którymi gram grają w przeglądarce internetowej na http://www.ball3d.com a mi kazano zainstalować ball 3d? Ok zainstalowałem,mam ikonkę na pulpicie, ball działa normalnie ale jak zminimalizować balla jak chciałbym w trakcie gry zadzwonić do kogoś np. na skype?

 66. strickespro napisał(a):

  jakiś koles zabrał mi konto ma obecnie nick strickespro to moje konto ! zbanuj go to jakości sie odwdzięcze

 67. Yoohoo napisał(a):

  Wow. Robi wrażenie. Napewno początkowym graczom można śmiało polecać ten piękny artykuł.

  PS: Kto tak pięknie to napisał? ?

Dodaj komentarz (jeśli odpowiadasz na czyjś komentarz, kliknij "Odpowiedz na ten komentarz")

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *